Jeżeli pragniemy starać się o dziecko, powinniśmy w pierwszej kolejności poczytać na temat owulacji oraz cyklu miesiączkowego kobiety. Tylko w ten sposób bowiem będziemy w stanie prawidłowo wyznaczyć dni płodne. Dzięki temu natomiast będziemy wiedzieli, kiedy musimy starać się o zajście w ciążę. Na szczęście obecnie znanych jest kilka, bardzo sprawdzonych sposobów, z których możemy skorzystać.

 

 

Metoda termiczna:

Polega na regularnym mierzeniu temperatury ciała kobiety. Pomiaru należy dokonywać kilka razy dziennie o ustalonych ściśle godzinach. Po wystąpieniu owulacji do ciała kobiety uwalniany jest specjalny hormon (progesteron), który nieznacznie podnosi temperaturę ciała. Jeżeli zatem zauważymy skok temperatury, mamy pewność, że owulacja się zaczęła i możemy zajść w ciążę.

 

Testery owulacji:

Zyskały swoja popularność dzięki prostocie użycia i sporej pewności, którą dają. Testy należy wykonywać raz dziennie. Należy jednak wiedzieć, że nie pokazują one, czy owulacja nastąpiła, czy nie. Ich zadaniem jest jedynie poinformować nas o tym, że wkrótce ona nastąpi. Jeżeli test będzie pozytywny, oznacza to, że w ciągu 1-2 dni owulacja powinna nastąpić. Od tego momentu warto jednak przejść na metodę termiczną.